Türkiye’de faaliyet gösteren dört kültür kurumu disiplinler ve uluslararası bir proje için güçlerini birleştiriyor. Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfının (İKSV) ortak bir girişimi olan Be Mobile – Create Together! projesi, Fransa, Hollanda, Almanya ve Türkiye’deki 16 misafir sanatçı programını çatışı altında topluyor.

Avrupa ile Türkiye arasındaki sanatsal ve kültürel etkileşimi güçlendirmeyi öngören Be Mobile – Create Together, genç yetenekleri teşvik etmenin yanı sıra Türkiye ile Avrupa’nın sanat ortamları arasında kalıcı bağların oluşumuna da katkı sunmayı amaçlıyor. Proje, Avrupa ve Türkiye’de farklı disiplinlerdeki bir çok sanatçıyı değişim programları kapsamında bir araya getiriyor.

Be Mobile – Create Together projesi, dijital ve görsel sanatlar, performans sanatları veya edebiyat alanlarında kariyerlerinin başındaki sanatçı ve yazarlara Avrupa ve Türkiye’de misafir sanatçı programlarına katılım olanağı sunuyor. Temmuz 2019 – Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek proje süresince 26 sanatçı farklı zamanlarda ve sürelerle Fransa’da Paris, Cassis, Issy-les-Moulineaux; Almanya’da Dresden, Berlin ve Stuttgart; Hollanda’da Amsterdam, Maastricht ve Lahey; Türkiye’de ise İstanbul, Ayvalık, Bursa ve Şirince’de yer alan ve farklı disiplinlere odaklanan misafir sanatçı programlarında ve sanatçı evlerinde kalacak.

ETKİNLİKLER

PROJE İSMİ

Be Mobile – Create Together!


UYGULAYICI KURUM

Fransız Kültür Merkezi


ORTAKLAR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV)

Goethe-Institut

Hollanda Büyükelçiliği


BAŞLANGIÇ TARİHİ

Şubat 2019


SÜRE

18 Ay


UYGULANAN İLLER

Ayvalık, Balıkesir, Bursa, Istanbul, Şirince, Berlin, Dresden, Stuttgart, Cassis, Paris, Issy-les-Moulineaux, Amsterdam, Maastricht ve Lahey


PROJE WEB SİTESİ