Connect for Creativity Projesinden Yerel Ötesi Sergi

Connect for Creativity Projesinden Yerel Ötesi Sergi

Furtherfield, Londra, 12 Mart.

British Council tarafından hayata geçirilen Connect for Creativity projesi kapsamında değişim programına katılan sanatçıların misafir olduğu konuk evlerinde ortaya çıkardığı eserler Londra’da izleyicilerle buluştu. Yerel Ötesi İş Birliği adıyla derlenen sergi, 13 Mart- 19 Nisan tarihleri ​​arasında Londra’da Finsbury Park içinde yer alan Furtherfield Galerisinde izleyicileri bekliyor.

Yerel Ötesi İş Birliği sergisinin gerçekleştirildiği galeri, Türkiye ve Yunanistan topluluklarının Londra’da ağırlıklı olarak yaşadığı iki mahallenin sınırladığı bir parkın içinde yer alıyor. Sergi de eserleri yer alan ve proje sanatçı değişim programına katılan sanatçıların Türkiye, Yunanistan, Sırbistan ve Birleşik Krallıklardan olması da bu mekan seçiminin önemine dikkat çekiyor. Öte yandan, projenin amaçlarından birinin sadece sanatçılar arasında değil, aynı zamanda sanatçıların hitap ettiği topluluklardaki kadınlar, erkekler ve çocuklar arasında bağlantıyı kolaylaştırma olması da serginin kamusal alanda  düzenlenmesinin önemini vurguluyor.

Furtherfield Direktörü Ruth Catlow, hem galerinin hem de sanat eserlerinin “yerel kaygıların sınırlar ve kültürler arasında ortak ve birbirleriyle bağlantılı olabileceğini  dolayısıyla serginin başlığının Yerel Ötesi İşbirliği” olarak belirlenmesinin de önemine dikkat çekti.

Sergide 2019 yılında dört farklı ülkede 12 konuk evinde üretilen ve video, 3D baskı, baskı ve taş oymacılığı da dahil olmak üzere çeşitli formlardan oluşan altı parça yer alıyor.

Ruth Catlow sözlerine şöyle devam etti: “Çok heyecan verici olan ‘yerel ötesi’ bir küratörlük ekibini bir araya getirdik. Londra’da çalışıyorlar, ancak Türkiye, Yunanistan, Sırbistan ve İngiltere ile bağlantıları var. Küratörler, eserleri sergilenen sanatçılarla çoğu zaman dijital ortamda akşam yemekleri düzenlediler, birbirlerini tanıdılar. Her küratör ve sanatçı bu buluşmalar için kendi mutfağında bir şeyler hazırladı ve daha sonra video konferans yoluyla yiyecekleri birbirlerine göstererek anlattılar. Yemekleri gösterdikten sonra uzun ve eğlenceli bir sohbete daldıklarından aslında çok da fazla yemek yediklerini sanmıyorum! ”

Ruth, bu tür ağ kültürünü ‘özgürleştirici’ olarak tanımlıyor; çünkü sanatçılara zaman içinde yerinden edilmiş veya değiştirilmiş kültürlerini ve halkların yorumlarını paylaşmalarını ve görselleştirmelerini sağlıyor. Bu tür bir yaklaşım ise Kültürlerarası Diyaloğun merkezinde yer alan güçlendirici bir anlayış.

Yerel Ötesi İşbirliğinda Theo Prodromidis, Ioana Man, Yağmur Uyanık, Emmy Bacharach ve Tamara Kametani’nin eserleri sergileniyor.