Diyalog Devam Ediyor

Diyalog Devam Ediyor

AB-TR Kültürlerarası Diyalog Programı, Avrupa Birliği üye ülkelerinin kültür aktörleri tarafından hayata geçirilen dört önemli projeye hibe desteği sağlıyor. Yaratıcılık için farklı kültürel aktörleri bir araya getiren merkezlerden, odağında edebiyatın büyülü sözleri olan etkinliklere Londra’dan Şanlıurfa’ya uzanan geniş bir coğrafyada diyalog güçlenmeye devam ediyor.

Desteklenen projelerden biri olan ve Birleşik Krallıkların diğer ülkelerle kültürel ilişkilerini yürüten British Council liderliğinde uygulanan Connect for Creativty Projesi, Sırbistan’dan Nova Iskra, Yunanistan’dan Bios ve Türkiye’den ATÖLYE ile Abdullah Gül Üniversitesi gibi önemli ortakları bir araya getiriyor. Proje 7 Mayıs 2019 tarihinde Bomontiada-ATÖLYE’de düzenlene bir etkinlikte kamuoyuna tanıtıldı. Etkinlik sırasında söz alan İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Judith Slater “Dünya daha önce hiç görülmemiş sosyal, politik ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya ve bu zorluklara çözüm üretmek için bireyler, gruplar ve kültürler arasındaki diyaloğun çok önemli” olduğunu ifade etti.

Yunus Emre Enstitüsü Strateji Geliştirme ve Kurumsal İletişim Başkanı Bülent Üçpunar da yaptığı konuşmada “Enstitü olarak Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesi ve kuvvetlenmesi” için çalıştıklarını vurguladı ve “uluslararası kültürel ilişkilerin en güzel ve somut çıktısı birlikte oluşturulmuş hikayeler. Dünya tarihi ve bizim özel tarihimiz bu tür güzel örneklerle dolu. AB ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla yürütülen Kültürlerarası Diyalog Programı da bu güzel hikayelerden biri. Bu projeyle ilgili uzun bir hazırlık ve değerlendirme süreci oldu ve bu sürecin sonucunda 4 büyük hibe projesine fon sağlanmasına karar verildiğini” dile getirdi.

Etkinlik, Londra Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Andy Pratt’in projeye ve sektöre yeni bakış açıları sunduğu konuşmasıyla devam etti. “İnsanların bir araya geldiğinde sorunlara daha kolay çözümler bulunduğunu” belirten Pratt, “aynı zamanda bilginin ticarileştirilmediği formalleştirilmediği ortamlar oluşturmak da çok önemli. Mesela bir projede birinin ne yaptığını bilmek ya da yaptığı şeyden hoşlanıp hoşlanmayacağınızı önceden bilmek çok önemli. Bilgiyi birbirimizle paylaşıyoruz. aktarımını sağlıyoruz ve yapmanız gereken şey bir araya gelmek ve networkler oluşturmak” şeklinde konuştu.

Connect for Creativity Projesi, 12-14 Haziran 2019 tarihleri arasında bu kez Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı. “Creative Backslash: Güvensiz Bireylerden Esnek Organizasyonlara” adıyla Belgrad Kültür Merkezi ve Fabrika etkinlik alanında gerçekleştirilen konferans; Avrupa, Türkiye, Birleşik Krallık ve Balkanlar’dan pek çok konuşmacı, sanatçı, yaratıcı girişimci, platform temsilcisi, öğrenci, akademisyen ve politika yapıcıyı bir araya getirdi. Sunumlar, atölye çalışmaları ve tartışmalarda bir araya gelen katılımcılar yaratıcı çalışmalar ve zihin sağlığı, “gig ekonomi”, kişisel gelişim, bireysel direnç ve organizasyonel tasarım gibi konulara da değinme fırsatı yakaladı.

Desteklenen bir diğer kültürel diyalog projesi ise İstanbul Macar Kültür Merkezi liderliğinde ve Kalem Derneği ile Türkiye Avrupa Vakfı ortaklığında hayata geçirilen Birlik içinde Çeşitlilik Projesi. 9 Mayıs Avrupa günü kapsamında Proje bir dizi etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tuna Nehri boyunca uzanan ülkeler ile Türkiye arasındaki kültürel etkileşimi artırmayı hedefleyen Projenin açılışının da gerçekleştirildiği bu etkinlikler Kadıköy Özgürlük Parkında halka açık olarak düzenlendi. Macaristan, Avusturya ve Romanya’dan sanatçıların katıldığı program büyük ilgi gördü.

Kadıköy Özgürlük Parkı etkinlikleri 9 Mayıs’ta Etnomüzikoloji Derneği Üçleme Topluluğu halk müziği konseriyle başladı. Ardından Romen belgesel yönetmeni Alexandru Munteanu’nun “Ada Kaleh – Kayıp Saray” adlı film gösterimi gerçekleşti. Etkinliğin ikinci günündeyse, Etnomüzikoloji Derneği Üçleme Topluluğu bu kez Balkan halk müziklerinden örnekleri izleyicilerle buluşturdu. Ardından katılımcılar Avusturyalı Belgesel Yönetmeni Chico Klein’ın Kyselak’ın Seyahati filmini izleme fırsatı yakaladı. 11 Mayıs Cumartesi günü kalabalık bir izleyici kitlesini ağırlayan etkinliklerde, Proje kapsamında düzenlenecek “Tuna Nehrine Öyküler“ edebiyat yarışması duyurusu yapıldı. Yarışmanın jüri üyeleriyle gerçekleştirilen edebiyat söyleşisinin ardından Romanya’dan Imago Mundi ve Dimitrie Cantemir hatıra konseri düzenlendi. Etkinlikler Macar kısa filmlerinden bir seçkinin gösterimiyle sona erdi.

Fransız Kültür Merkezi tarafından hayata geçirilen Be Mobile – Create Together! Projesi 20 Mart 2019’da düzenlene basın toplantısıyla başladı ve hemen ardından proje kapsamında gerçekleştirilecek misafir sanatçı programları için bir açık çağrıya çıktı. Almanya, Hollanda ve Türkiye’de farklı sanat merkezlerinin farklı zamanlarda misafir sanatçı programına Türkiye’den 13, Fransa, Almanya ve Hollanda’dan 13 olmak üzere toplam 26 sanatçı konuk edilecek. Proje, sanatçıların yerel kültürü daha derinlemesine tanıması ve anlaması, yerel sanat ortamına dahil olmaları, yeni bağlantılar kurmaları, fikirlerini paylaşmaları, birbirlerinden ilham almaları, sanat projeleri ve araştırmaları yürütmenin yanı sıra konuk oldukları ülkelerin sanatçılarıyla birlikte çalışmaları ve üretmelerinin olanaklarını sunmayı amaçlıyor.

Be Mobile – Create Together!’ misafir sanatçı programına 600’ün üzerinde başvuru oldu ve bunların yüzde 60’a yakını Türkiyeli sanatçılardan gelirken, bunu sırasıyla Fransa, Almanya ve Hollanda’dan Türkiye’ye yapılan başvurular izledi. Öte yandan başvuruların yoğunlukla görsel ve dijital sanatlar, performans sanatları ve edebiyat alanında olduğu dikkat çekti.

Fransa, Almanya, Hollanda ve Türkiye’nin saygın sanat mekânlarında misafir olma şansı kazanacak sanatçılar Haziran ayı sonunda duyurulacak.

Kültürlerarası Diyalog Programı Projeleri yaz döneminde de renkli faaliyetleriyle Avrupa ve Türkiye’nin farklı coğrafyalarında farklı dilleri ve kültürleri bir araya getirmeye devam edecek. Etkinliklere ilişkin duyuruları ve haberleri Kültürlerarası Diyalog programı sosyal medya hesapları ve web sayfasından takip edebilir, siz de bu yeni hikayelerin bir parçası olabilirisiniz.

www.icd.yee.org.tr