İstanbul, Berlin’den Kolombiyalı bir sanatçıyı ağırlıyor.

İstanbul, Berlin’den Kolombiyalı bir sanatçıyı ağırlıyor.

Berlin’den Kolombiyalı bir dansçı ve koreograf olan Lina Gómez, Be Mobile Create Together Projesi residency programı kapsamında İKSV Sanatçı Evinde konaklıyor.

Lina Gómez 2 Aralık 2019 tarihinde saat 18.30-19.30 arası Hasköy Yün İplik Fabrikasında Mimar Sinan Üniversitesi’nden öğrenciler ve ses sanatçıları ile bir açık provanın koreografisini yapacak.

Lina Gómez, geçtiğimiz üç ay boyunca İstanbul şehrini, bağlamını ve sanatsal çalışmalarıyla ilişkisini hissetmeyi denedi. Bu açık prova, İstanbul’un mekânlarını anlamaya yönelik bir deneme olarak gerçekleştiriliyor.

Be Mobile Create Together! Türkiye ve Avrupa’dan sanatçıları Fransa, Almanya, Hollanda ve Türkiye’nin saygın sanat mekânlarında misafir olma olanağı sunuyor.  Projenin yürütücüsü olan kurumlar, Avrupa ile Türkiye’deki misafir sanatçı programları arasında kurdukları bağlantılar sayesinde, sanatçılara yaratım ve üretim için ideal bir ortamın yanı sıra yerel sanat ve kültür ortamlarına katılım olanağı sağlıyor. Sanatçıların yeteneklerini ve deneyimlerini paylaşarak pratiklerini zenginleştirebilmelerini amaçlayan proje, Amsterdam, Berlin, İstanbul ve Paris gibi geleneksel sanat merkezlerinin ötesinde, uluslararası düzeydeki işbirliklerinin parçası olmak isteyen daha küçük şehirlerdeki misafir sanatçı programlarını da kapsıyor. Be Mobile Create Together! böylece yeni sanatçılara eşsiz bir profesyonel deneyim imkânı sağlamanın da ötesinde, Avrupa ile Türkiye arasındaki kültürlerarası ilişkiyi güçlendiriyor.