Aynı dili konuşmasak da aynı yerde yaşamasak da milyarlarca insan ortak kaygılar, zorluklar ve umutlar etrafında bir araya geliyor.

Tüm dünyada yaşanan salgın ve beraberinde getirdiği zorluklar gündelik hayatımızdan çalışma şeklimize birçok noktada bakış açımızı yeniden değerlendirmemize neden oluyor. Seyahat kısıtlamaları, sosyal mesafe kuralları en yakınımızla etkileşimimizi dahi zorlaştırırken, farklı kültürlerle iletişimimiz tüm bu olanlardan nasıl etkileniyor?

Dünya çapında kültürel faaliyetler yeniden şekillenmeye başladı bile. Bu sosyal mesafe döneminde, kültürlerarası diyalog da yeni araç ve ortamlarla enerjisini ve etkinliğini hiç aksatmadan sürdürdü. Yine festivalleri hep birlikte takip ettik, sevdiğimiz sanatçıları birlikte dinledik, hayranı olduğumuz müzeleri uzaktan da olsa gezdik!

Peki neler değişti, kültürlerarası diyalog nasıl bir boyuta taşındı?

Sizler bu değişimi nasıl gözlemlediniz?

Birbirimizle mesafemizi koruduğumuz bu dönemde sizin pencerenizden bu değişimi anlatan eserlerinizi arıyoruz. İzlenimler yarışmasına katılarak kültürler arasında diyalog kurma biçimlerimizin nasıl değiştiğini farklı sanatsal ifadeler yoluyla anlatmaya hazır mısınız? Okumaya devam edin!

SIKÇA SORULAN SORULAR

İzlenimlerimi hangi formatlarda sunabilirim?

Üç farklı yarışma kategorisinde izlenimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz:

  • Fotoğraf
  • Slogan/Veciz söz
  • İllüstrasyon

İsterseniz bir veya birden fazla kategoriye eser gönderebilirsiniz. Ancak her kategoriye sadece 1 eser gönderme şansınız olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kimler İzlenimlerini Paylaşabilir?

Burası en sevdiğimiz kısımlardan biri çünkü izlenimlerini aktarmak isteyen 18 yaşın üstündeki herkes eserlerini gönderebilir.

Nasıl Başvurulur?

Oldukça basit. Bu sayfayı okumayı bitirdiğinizde karşınıza bir form çıkacak. Formu doldurun, eserinizi yükleyin ve gönderin. Bundan sonra sonuçların açıklanmasını beklemek kalıyor!

Hangi Eserleri Gönderebilirim?

Size ait olmak ve daha önce benzer bir yarışmada derece almamak kaydıyla; temaya uygun olarak sosyal mesafe döneminde kültürlerarası diyaloğa dair izlenimlerinizi aktaran fotoğraf, slogan/veciz söz ve illüstrasyon türündeki eserlerinizi gönderebilirsiniz. Bir katılımcı üç kategoriye de eser gönderebilir ama unutmayın her kategoriye yalnızca bir eserle katılabilirsiniz.

Ne Zamana Kadar Katılabilirim?

14 Ağustos 2020 Cuma saat 17.00’a kadar eserlerinizi gönderebilirsiniz.

Sonuçları Ne Zaman ve Nasıl Öğreneceğim?

Sonuçları 1 Eylül’de sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız. Ayrıca her kategoride eseri ilk üçe seçilen kişilerle e-posta yoluyla iletişime geçeceğiz.

Armağan!

Her kategoride, eseri ilk üçe seçilen katılımcılara kültürlerarası diyaloğa özel kitap seti armağan ediliyor.

İzlenimleriniz, Yunus Emre Enstitüsünün farklı ülkelerde bulunan 58 kültür merkezi etkinlikleri, yayınları ve sergileri aracılığıyla farklı kültürlerle buluşuyor.

Dünya tarihine iz bırakacak bu salgın dönemini yaşayanlar olarak; hissettiklerimizi, gözlemlerimizi ve umutlarımızı gelecek nesillere taşıyacak bir arşive katkıda bulunuyoruz.

Fotoğraf – 3 ödül

Slogan/Veciz Söz – 3 Ödül

İllüstrasyon – 3 ödül

Zamanı En İyi Yakalayan – 10 ödül

Yaratıcılık ödülü – 10 ödül

Kültürlerarası Diyalog Özel Ödülü – 10 ödül

Juri Özel Ödülü – 11 ödül

BAŞVURU

‘İzlenimler Yarışması’ projesi kapsamında Yarışma Şartnamesini okudum, anladım ve hiçbir baskı altında kalmadan, gönüllülük esasıyla yarışmaya katılıyor ve bu amaçla paylaştığım kişisel verilerimi gönüllü olarak paylaşıyorum. 07.04.2016 tarihinde Resmî Gazete’ de yayınlanan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel verilerimin Yunus Emre Enstitüsü tarafından işleneceğini ve çalışma ortakları ile sadece proje kapsamında ve projenin geliştirilmesi amacıyla ilgili kişilerle paylaşılabileceğini kabul ediyorum. İşbu beyan ve onay formunu, yüz yüze veya Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 4. Maddesinin (c) bendi uyarınca, kısa mesaj, elektronik posta, internet, disk, CD, DVD, hafıza kartı ve benzeri her türlü araç veya ortamdan birini kullanarak okuyup, anladığımı ve bu şekilde alınan beyanımın geçerli olduğunu kabul ediyorum.