Kültürlerarası Diyalog Dijital Eğitimleri

Kültürlerarası Diyalog Dijital Eğitimleri

17 eğitmen, 30 video sunumu, 50’nin üzerinde yayın, rehber ve çalışma… Tüm bunlar Yunus Emre Enstitüsü öncülüğünde yürütülen AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Programı kapsamında Yunus Emre Enstitüsü için özel olarak tasarlanan dijital eğitimin parçaları. Kültürlerarası Diyalog dijital eğitimleri Enstitünün Ankara merkezi ve Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren kültür merkezi çalışanlarının katılımıyla hayata geçiyor. Canlı oturumlar ve katılımcıların kendi öğrenme süreçlerini yönettikleri 12 öğrenme modülü ile bu eğitimler, katılanlara kültürlerarası iletişimi artırma, farklı projeler geliştirme ve yönetme alanında tecrübelerini geliştirme şansı sunuyor.

Aynı zamanda bu eğitim ile Enstitünün kültürel alandaki çalışmalarına yeni bir soluk getirmesine ve yeni fikirlerin çalışma dinamiklerine entegre edilmesine destek olmak amaçlanıyor. 14 Eylül’de başlayan eğitimlerin açılışını gerçekleştiren Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş konuşmasında, içinden geçtiğimiz bu dönemde birlik ve beraberliğin önemini daha iyi kavradığımıza ve farklı kültürleri bir araya getiren bu tür projelerin, birlikte çalışma ve üretme anlamında daha da önem kazandığına değindi.

Eğitimin açılış programında ilk dersi veren, Londra Goldsmiths Collega’da öğretim görevlisi olan ve Portekiz’de büyük çaplı kültürel projeler yürütmüş Dr. Carla Figueira:

Kültürel diplomasi her geçen gün farklı kültürel değerlere sahip kişiler arasındaki etkileşimi destekleyen faaliyetleri kolaylaştırma anlamı kazanırken, bir yandan da devlet-dışı kurumlar ve ticari yapıların daha fazla kültürlerarası diyaloğa dahil olmasını destekliyor’ ifadesini kullandı.

Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın bir çok noktasına yayılmış kültür merkezleriyle bu diyaloğu güçlendirme anlamında önemli bir rol üstleniyor. Eğitimlerin tasarımı ve düzenlemesinde Yunus Emre Enstitüsüne destek veren Teknik Destek Ekibi (TAT) lideri Simon Forrester ise, kültür merkezlerinin farklı sektörlerden ortaklarla iş birliği geliştirerek Türkiye ve Avrupa’dan yaratıcı endüstrilerde yer alan sanatçıları ve iş dünyasını bir araya getirecek projeler üretebileceklerine dikkat çekti.

Her hafta faklı konu ve konuklarla devam edecek eğitimin ikinci modülünde yine çevrimiçi olarak, katılımcılar AB-TR Kültürlerarası Diyalog programı kapsamında hibe desteğiyle British Council tarafından hayata geçirilen Connect for Creativity proje sorumlusu Cansu Ataman ile bir araya gelecek. Katılımcıların kültürlerarası diyalog alanında farklı vaka çalışmalarını inceleme fırsatı yakalayacağı bu modülde Ataman aynı zamanda kültür sektöründe anlamlı ve etkili ortaklıklar geliştirmeye yönelik deneyimini ve iyi örnekleri paylaşacak.