Taşlar Yerinden Oynuyor Projesinden Online Gala

Taşlar Yerinden Oynuyor Projesinden Online Gala

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü tarafından yürütülen Taşlar Yerinden Oynuyor Projesi kapsamında üretilen Anadolu’nun Kadim Hikayesi adlı belgeselin galası, 15 Eylül’de online olarak gerçekeleşti

 

Anadolu toprakları dünyanın en zengin kültür mirasına sahip ender bir coğrafya. İnsanlık tarihinin gizemli hikayesini barındıran bu ayrıcalıklı topraklar şimdi yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Tarihin en önemli kesitlerinden birini oluşturan Neolitik çağın yeşermesi ve Avrupa’ya yayılımının Anadolu’dan başladığını kanıtlayacak çalışmalar tamamlanmak üzere.

2019 yılında başlayan ve Türkiye-AB Kültürlerarası Diyalog Programı kapsamında desteklenen Avrupa’nın Neolitik Köprüsü: Taşlar Yerinden Oynuyor! projesi; Anadolu’nun Neolitik dönem mirasını kayıt altına aldı ve bir dizi belgeselle görselleştirdi. Anadolu Neolitik Dünya Kültür Mirası ve Avrupa’ya Yayılımı bilim dünyasının uzun yıllardır çözmeye çalıştığı bir tarih kesiti. İnsanlık tarihinin bir dönüm noktası.  Son yirmi yıl içinde büyük ivme kazanan araştırmalar Anadolu coğrafyasının, Neolitik hayatın şekillenmesinde çekirdek bölge olduğuna işaret ediyor. Bu toprakların Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz Havzasının “Neolitikleşmesinde” köprü işlevini üstlendiğini artık tüm bilim dünyası kabul ediyor.

Ancak bunun belgelenip dünyanın gündemine taşınması henüz tamamlanmış değil. Bünyesindeki Arkeoloji Bölümü ile kuramsal ve uygulamalı çalışmalar yürüten Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA). önderliğinde hayata geçirilen proje de ortakları  İMEÇE (İnsan, Mekân, Enerji ve Çevre Derneği) ve BABİL (Toplum, Kültür, Sanat Çalışmaları ve Belgesel Sinema Derneği) ile birlikte bu bilimsel yolculuğun bir belgeselini oluşturdu.

Salgın nedeniyle galası online olarak gerçekleştirilen belgeselin yapımcılığını VTR yapım üstlendi. Belgesele ayrıca alanlarında uzman bir çok kişi destek verdi. Projenin Genel Danışmanlığını  Prof. Dr. Mehmet Özdoğan yaparken, alanlarında söz sahibi arkeologlardan Dr. Néhemié Strupler ve Martin Godon süreçte yer aldı. Öte yandan Dr. Müge Durusu Tanrıöver ve Dr. Semih Çelik de proje danışma kurulu aracığıyla sürece destek verdi.

15 Eylül’de tüm dünya izleyicilerine açık olarak gerçekleştirilen galada, Martin Godon moderatörlüğünde projenin ortak kurumlarını temsilen IFEA’dan Bayram Balci, İMEÇE’den Kumru Arapgirlioğlu ve BABİL’den Semih Çelik. izleyicilere hoşgeldiniz mesajlarını iletti.

Galada daha sonra Dr. Müge Tanrıöver moderatörlüğünde belgesel yapımcılarından Enis Rıza ve Nalan Sakızlı ile Uzman Arkeolog Dr Eylem Özdoğan. ortaya çıkan eserin bir tanıtımını yaptı. Ardından belgesel izleyicilerle buluştu.