Tuna Günleri Budapeşte’deydi

Tuna Günleri Budapeşte’deydi

Macar Kültür Merkezi tarafından yürütülen Birlik İçinde Çeşitlilik projesi Tuna Günleri etkinlikleri, 23-28 Eylül tarihleri arasında Budapeşte’deydi.

Müzik edebiyat gösteri sanatları gibi birçok farklı etkinliği bir araya getiren Birlik İçinde Çeşitlilik Projesi, Tuna Nehri boyunca uzanan kültürler arasındaki diyaloğu düzenlenen etkinlikleriyle güçlendirmeye devam ediyor.

Etkinliklerin lansmanı, Macaristan ve Türkiye devletleri tarafından birlikte restore edilmiş Budapeşte’deki Gül Baba Türbesinde, türbenin yeniden açılışının birinci yıldönümünde yapılan Gül Baba Festivalinde yapıldı. Macaristan Dışişleri Bakanlığı Bilgilendirme ve Macaristan’ı Tanıtma Müsteşarı Tamás Menczer ve Budapeşte II. Semt Belediye Başkanı Zsolt Láng konuşmalarıyla başlayan etkinlikte çocuk atölyeleri, sergiler ve konserler düzenlendi.

Ayrıca Macaristan’ın önemli bir edebiyat festivali olma yolunda ilerleyen Pes Text Uluslararası Edebiyat Festivali de 23-28 Eylül tarihleri arasında Tuna Günlerine ev sahipliği yaptı. Tunca Çaylant, Haydar Ergülen, Gökçenur Ç., Sevgi Can Yağcı Aksel gibi yazarların da katıldığı Festivalde, okuma ve ağ kurma faaliyetleri düzenlendi. Öte yandan Bursa Etnomüzikoloji Derneği konseri ile izleyiciler Türk ve Balkan ezgileriyle buluşturuldu. Ayrıca Birlik içinde Çeşitlilik Projesi ve parçası olduğu Kültürlerarası Diyalog Programı Budapeşteli izleyicilere tanıtıldı.