Yaratıcı Keşifler: Sosyal Yapılardan, Her An Ulaşılabilir Sistemlere

Yaratıcı Keşifler: Sosyal Yapılardan, Her An Ulaşılabilir Sistemlere

Kültürlerarası Diyalog Programı projelerinden Connect for Creativity üçüncü ve son iş birliği konferansını 24-25 Eylül tarihlerinde COVID-19 tedbirleri nedeniyle çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi.

Konferansta farklı ülkelerden 12 konuşmacının katımıyla,  yaratıcı endüstriler ile dijital teknolojilerin kesişim noktasına ve bunun birbirimizle bağlantı ve ilişki kurma biçimlerimizi nasıl etkilediğini incelendi.

Konferansın ana konuşmacısı ise, Los Angeles’da. yaşayan ve Los Angelas California Üniversitesin (UCLA) Tasarım Medya Sanatları Bölümünde öğretim görevlisi ve misafir araştırmacı olarak görev yapan Refik Anadol idi.  1985 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Anadol medya sanatçısı ve yönetmen olarak parametrik veri mimarisi yaklaşımını kullanıyor,  yere-özgü kamusal sanat alanında ve sarmalayıcı enstalasyon yaklaşımını kullanarak canlı görsel-işitsel performanslar alanında çalışıyor.

Konferans katılımcıların birbirini tanıma ve yeni iş birlikleri geliştirmelerine de fırsat tanıyacak şekilde kurgulandı. İzleyiciler farklı konuşmacıların farklı yaklaşımlarını ve çalışmalarını deneyimle fırsatı yakaladı. Bunlar arasında:

 

Can Büyükberber, Türkiye, sanatçı ve yönetmen. Can Büyükberber, fiziksel ve dijital mekanları kullanarak sarmalayıcı görsel-işitsel deneyimler yaratıyor.

Doktor Danielle-Maria Admiss, Glasgow’da yaşayan İranlı-İngiliz bir küratör ve araştırmacı. Sanat, tasarım, bilim ve teknolojinin kesiştiği alanlarda çalışıyor.

Daphne Dragona, Berlin’de yaşayan bir küratör ve yazar. Çalışmalarında güncel iktidar formlarına meydan okuyan sanatsal uygulamalar, metodolojiler ve pedagojilere yoğunlaşıyor.

Dimitris Charitos, Ulusal ve Kapodistriyen Atina Üniversitesi, İletişim ve Medya Çalışmaları Bölümünde Doçent Doktor. 2002 yılından bu yana lisans düzeyinde İnsan-Bilgisayar İletişimi, Sanat ve Teknoloji ve Görsel İletişim – Görsel Tasarım dersleri veriyor.

Francesco Corvi (rumuz Nesso), dijital sanat alanında ses tasarımcısı, multimedya sanatçısı ve yaratıcı kod yazarı olarak çalışıyor.

Ilan Manouach -Atina,  kavramsal ve post-dijital çizgi romana odaklanan multidisipliner bir sanatçı. Şu anda Aalto Üniversitesinde Doktora araştırmacısı olarak çalışıyor  ve çağdaş çizgi roman ile 21. yüzyılda gerçekleşen teknolojik sarsıntılar arasındaki kesişim alanlarını inceliyor.

Irini Papadimitriou Birleşik Krallık Manchester kentinde küratör ve kültür yöneticiliği yapıyor.

Jovan Čekić. Belgrad Felsefe Fakültesi, Felsefe Bölümü’nden mezun olan Čekić, Belgrad Singidunum Üniversitesi Medya ve İletişim Fakültesi’nden Doktora derecesi aldı.

Poka-Yio Atina’da yaşıyor ve çalışıyor. Atina Güzel Sanatlar Okulu’nda Doçent Doktor, görsel sanatçı, çağdaş sanat küratörü, kuruluşlar için strateji danışmanı, bireyler ve şirket yöneticileri için kişisel koç olarak çalışıyor.

Robert Henke, 1969 Almanya, Münih doğumlu bir besteci, sanatçı ve yazılımcı. Özellikle çağdaş elektronik müziğe yaptığı katkılarıyla, lazer çalışmalarıyla ve Ableton Live müzik yazılımını geliştirenlerden biri olmasıyla tanınıyor.

Shelagh Wright ve Peter Jenkinson. Farklı alanları ve deneyimleri temsil eden bir grup aktivisti, bakımın toplumsal örgütlerde nasıl yönetildiğini ortaya koymaları için bir araya getirmiş olan kolektif bir proje Bakım Laboratuvarlarından.

TeYosh temsilcisi –  Çığır açan nitelikte çağdaş dijital sanat yapan,  multidisipliner sanat yönetmeni Sofija Stanković ve Teodora Stojković’nin  oluşturduğu bir yapı.

The New Raw temsilcisi – Hollanda’nın Rotterdam kentinde 2015 yılında mimar Panos Sakkas ve Foteni Setaki tarafından kurulmuş bir Araştırma ve Tasarım Atölyesi.

Uros Krčadinac, 1984 yılında Pančevo’da doğan  Krčadinac çalışmalarında, bilgisayar bilimi, görsel sanatlar, edebiyat, animasyon ve etkileşimli sanat gibi alanlardaki deneyimlerini birleştirmeyi amaçlıyor.

Vicky Clarke, Birleşik Krallık Manchester kentinde ses ve elektronik media çalışıyor.

 

Konferans videolarını aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz:
24 Eylül 2020
25 Eylül 2020