Aşık Veysel’in 125. yaşına özel sergi ve konser

Aşık Veysel’in 125. yaşına özel sergi ve konser

Yunus Emre Enstitüsü ve Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde Âşık Veysel’in doğumunun 125. yılı anısına Âşık Veysel’in torunlarının kişisel koleksiyonlarından oluşan fotoğraf sergisi ve sanat yönetmenliğini Uğur Işık’ın yaptığı “Veysel” konseri gerçekleştiriyor.

Küratörlüğünü Âşık Veysel’in torunları Nazender Süzer Gökçe ve Gürsel Gökçe’nin yaptığı ve Ara Güler, Fikret Oytam, Ergun Çağatay, İsa Çelik, Mustafa Türkyılmaz ve Ozan Sağdıç gibi ünlü fotoğraf sanatçıları ile Anadolu Ajansı Arşivinden elde edilen fotoğraflarla oluşan sergi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası fuayesinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Sanat yönetmenliğini ünlü çello sanatçısı Uğur IŞIK’ın yaptığı Veysel konserine  Cengiz Özkan, Gül Yazıcı, Ferruh Avni Yarkın, Mustafa Doğan Dikmen ve Umut Sel eşlik ediyor.  Âşık Veysel’in hissettiklerini anlatabilmek, onun gibi hissedebilmek için; Veysel gibi samimi, Veysel gibi doğal, Veysel gibi sade bir anlayışla sözlerinin, müziğiyle harmanlandığı farklı bir konser sanatseverleri bekliyor.

Türkiye’nin önde gelen sanat kurumlarına mensup sanatçılardan oluşan mini topluluk izleyiciyi, Âşık Veysel’in karanlık dünyasında renkli bir gezintiye çıkaracak. Ayrıca konser esnasında Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann eşi Marion Erdmann, Âşık Veysel’in iki şiirini sanatçılarla birlikte seslendirecek.

 

Sergi ve konser ücretsizdir.

Tarih: 4 Kasım 2019

Saat: 19:00

Yer: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Doğanbey 38 Talatpaşa Bulvarı, 06050, Altındağ, Ankara